.: رهپویان علی :. علی یـــــــــــار
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 20 اسفند 1392
اسم قصر شیرین بیشتر از هرچیز عشق را در ذهن آدم زنده می‌كند. عشقی به بلندای عشق فرهاد. فكر می‌كنی صدای تیشه‌های فرهاد است كه در شهر می‌پیچد و هنوز عشوه‌گری‌های شیرین. اگر از مردم در مورد دهة60 بپرسی، همه از عشق می‌گویند. می‌گویم عشق فرهاد؟ می‌خندد.
این است قصر شیرین: قبل از شروع رسمی جنگ و آن موقع كه عراق در فكر حمله كردن یا نكردن به ایران بود سر توپ‌هایشان را گرفتند سمت قصرشیرین و شروع كردند به كوبیدن شهر. یعنی قصرشیرین از خردادماه كه مكانی برای آزمایش و طرح كاد ارتش عراق بود زیر توپ و موشك قرار داشت. هر روز گلوله‌ها و توپ‌ها به سمت شهر شلیك می‌شد و قسمتی از شهر را تخریب می‌كرد. تا اینكه آخر شهریورماه جنگ به صورت رسمی شروع شد. گرچه مقاومت مردم شهر و نیروهای نظامی با عقب نشینی مقطعی آنان همراه بود ولی بعثی‌ها با حمله از محورهای دیگر شهر را محاصره كردند. گروهی 5نفره به صورت چریكی در حال دفاع از شهر بودند كه پس از سقوط كامل شهر در چهارم مهرماه به سمت ارتفاعات بازی‌دراز رفته و حدود 100 زن و كودك را از جهنمی كه عراقی‌ها درست كرده بودند نجات دادند.
قصرشیرین 21ماه در تصرف كامل عراقی‌ها بود كه شكست‌های مكرر ارتش عراق در منطقه جنوبی، باعث عقب نشینی سراسری آنها شد. از آنجا كه هركسی دوست دارد در هر زمان و فرصتی ویژگی‌های برجسته‌اش را به رخ بكشد عراقی‌ها هم شرارت خود را در عقب نشینی به طور كامل نشان داده و تمام شهر به جز مسجد مهدیه را تخریب كردند. بعد از امضای قطعنامه و به منظور پشتیبانی از عملیات منافقین، عراق یك بار دیگر قصرشیرین را تصرف كرد، ولی باز هم با شكست نیروهایش مجبور به عقب نشینی شد.


طبقه بندی: سیاسی،  فرهنگی،  تاریخی،  شهادت،  دینی،  بصیرت، 
برچسب ها: مناطق عملیاتی شمالغرب کشورمناطق عملیاتی غرب کشورمناطق عملیاتی جنوب کشورشلمچه، طلائیه، فکه، پادگان دوکوهه، فتح المبین، اروندکنار، هویزه،
ارسال توسط سرباز گمنام
آرشیو مطالب
نظر سنجی
میزان رضایت شماازاین وبلاگ


صفحات جانبی
دوستان
پیوند های روزانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic